úterý 1. dubna 2025

Co bychom měli požadovat

EU začíná jevit pro nás jednoznačně pozitivní známky rozkladu. Je nutné se zamyslet nad tím, jak cosi, co stojí na pokraji propasti, přimět k velkému kroku vpřed. Jeden takový nápad mám.

Zákonodárství

Přes veškeré nedostatky, které naše zákonodárství má, je to pořád jakž takž demokratický proces, prováděný zástupci občanů, kteří mají jakousi demokratickou legitimitu. Navíc je v našich silách to, co se nepovede, v příštím volebním období zvrátit nebo napravit.
Zcela jistě nám chybí zákon o obecném referendu, přičemž "značka ideál" by bylo to, co mají ve Švýcarsku, v němž každý zákon musí být schválen voliči. Asi by to eliminovalo některé typy kutilství zákonodárců, jaké provádějí ve svůj prospěch.
Oproti tomu je zákonodárství EU čirá svévolná antidemokracie. Naprostá většina legislativy na této úrovni jde mimo parlament EU, který jediný má jakousi (byť nižší než parlamenty demokratických států) demokratickou legitimitu. Tento parlament ve v podstatě ve vleku Evropské Komise, která rozhoduje i o tom, o čem bude parlament hlasovat. "Vachrlaté" věci mohou jít do "legislativy" EU přímo, bez alespoň formálního hlasování, jaké existovalo i např. v SSSR. Evropská Komise přitom žádnou demokratickou legitimitu nemá.
Problém tedy spočívá v tom, že nám jacísi lidé diktují legislativní normy, aniž by prošli nějakým demokratickým procesem, který by je k tomu opravňoval, jak je to ve standardních demokracií normou. A demokratickým procesem neprocházejí ani ty normy.

Reakce?

Logickou reakcí na tento stav by mělo být posílení demokratických zákonů, vznikajících standardním demokratickým procesem oproti nedemokratickým zákonům, vznikajícím na základě libo(z)vůle nikým nezvolených a nikomu neodpovědných úředníků.
Z předchozího jasně vyplývá nadřazení demokratických zákonů nad nedemokratickými.
Jak by to bylo možné udělat?
Zcela jistě by takovémuto opatření dalo legitimitu referendum. Je to nejvyšší projev demokracie ve státě, protože se k dané problematice může vyjádřit kterýkoli občan.
Legislativu posvěcenou referendem dosud nemůže zrušit ani EU, maximálně může tlačit na opakování referenda, aby dopadlo "správně".

Jak se referenda domoci?

Jistěže cestou je volba stran, které mají referendum ve svém politickém programu. Jedinou takovou stranou s významnými volebními preferencemi a opakovaným úspěšným vstupem do zastupitelstev všech úrovní vč. parlamentu je SPD. Ostatně, věrchuška se jí tolik bojí, že pod naprosto průhlednou záminkou zorganizovala její policejní pronásledování.
Problém je, že tato strana by musela mít daleko významnější pozici v Poslanecké sněmovně, než tč. má (a kdy měla) a musela by rovněž mít dostatek příznivců v senátu, aby zákon prošel i touto částí parlamentu. Pak by zákon nemohl zablokovat ani president.
Druhou možností je IMHO petice, protože ta může vyvolat na politickou věrchušku tlak, který by musela nějak reflektovat. Pokud by petici podepsalo několik desítek procent voličů, bylo by nesnadné ji odmítnout, už z toho důvodu, že by se pak vláda těžko mohla označovat za demokratickou.
Jistěže součástí tohoto tlaku by mělo být i konstatování, že politici se svými příjmy a dalšími výsadami (a zejména ti bruselští) jsou natolik odtrženi od reality, že nejsou schopni reflektovat potřeby občanů. A že jsou schopni leda doporučovat lidem, hladovějícím, protože nemají na chleba, aby si tedy kupovali koláče. Ostatně, celý Green Deal je v podstatě vysávání peněz z ožebračovaných obyvatel EU, které privilegované vrstvy, krkající z přežrání (alespoň obrazně), nejsou s to vůbec pochopit.
Politika se musí vrátit k lidem, a to tam, kde ji mohou demokratickými procedurami ovlivňovat, což v EU rozhodně není. Proto by demokratickými procedurami vzniklé zákony měly mít přednost před jinými, vzniklými mimo demokracii.
Jistěže prostředkem nátlaku na vedení státu by po úspěšném sběru hlasů mohla být i stávka, jak výstražná, tak i taková, která by "bolela" a narušila běžný chod státu. Bude zkrátka zapotřebí připomenut našim papalášům, že veškerá moc ve státě pochází z lidu.

Chceme-li zůstat demokratickým státem, a tedy i takovým, který by stál USA pod vedením D. Trumpa za nějakou podporu a ochranu, musíme se zbavit nedemokracie, která je nám vnucována z bruselského centra EU, stojícího mimo reálné demokratické procesy. Přednost musejí mít zákony, vzniklé standardním demokratickým procesem, a zejména před zákony, představujícími jen jakousi libo(z)vůli pochybných úředníků. Toto si můžeme demokratickou cestou vymoci, takže odpadá blábolení o nějakém "boji proti demokracii".