Fakta
Západonilská horečka je virové onemocnění, přenášené komáry, běžně žijícími na našem území. Její původce patří do skupiny flavivirů, nazvané podle viru žluté zimnice. Naštěstí má infekce tímto "bratrancem" obávané a i ve dnešních dobách často smrtící choroby zpravidla lehký průběh, coby "prostá viróza", jakou naše populace běžně přechází nebo kurýruje klidem a čajem. Vzácněji se objevují komplikace (zejména u příliš mladých, příliš starých a oslabených jedinců), které mohou vyvolat především poškození mozku a/nebo míchy a ještě vzácněji tato choroba skončí i smrtí, což se u nás letos u jednoho případu stalo. Lze vyslovit i domněnku, že u významné části infikovaných se infekce projeví jen tzv. serokonverzí, tj. v krvi se objeví protilátky, aniž by došlo ke zjevnému onemocnění. U viróz, majících takový poměr mezi lehkými, těžkými a letálními průběhy je to docela běžný jev.Přenos obecně
Každé infekční onemocnění, vyvolané obligátně patogenními druhy, se šíří cestou epidemiologického řetězce, který má tři články- zdroj nákazy, což je člověk nebo zvíře ve fázi onemocnění, kdy je infekční (u některých chorob to může být i mrtvola a někdy i dlouhou dobu po smrti)
- cesta přenosu, tj. jakým způsobem se dostane infekční agens z jednoho jedince na druhého
- vnímavý jedinec, tj. takový, který může onemocnět (čemuž ve většině případů brání očkování nebo dřívější prodělání choroby, pokud zanechává imunitu)
Přenos západonilské horečky
Původce západonilské horečky se z výše uvedeného schématu nevyjímá. Jeho zdrojem jsou nakažení lidé a také některé druhy savců a ptáků, kteří nemusejí být zjevně nemocní. Cestu přenosu zajišťuje komár Culex pipens molestus, který může žít jak v přírodě, tak i např. v technologických šachtách a sklepích budov, jsou-li tam loužičky nakapané nebo zkondenzované vody. Vnímavost je všeobecná (je to tedy obligátní patogen), byť v části případů může proběhnout onemocnění tak lehce, že není zachyceno. Nepodařilo se mi najít, nakolik je imunita po prodělání choroby stálá. Očkování zatím není k dispozici.Výskyt u nás
První výskyt byl zjištěn už v roce 1972 na jižním Slovensku a v roce 1996 na jihu Moravy u Lanžhota. Navíc byly u dvou procent obyvatel na Lanžhotsku nalezeny protilátky, signalizující dřívější prodělání této choroby (nebo výše zmíněnou serokonverzi).Můžeme tedy konstatovat, že tato nemoc se u nás sporadicky vyskytuje. Dá se spekulovat o tom, že jejím zdrojem budou především tažní ptáci, kteří u nás v létě hnízdí a donesli si virus z Afriky, kde se vyskytuje zcela běžně. Místa výskytu choroby jsou pak vázána právě na oblasti výskytu těchto ptáků.
Z tohoto pohledu má pan Vodvářka pravdu. Ale je to jen část pravdy.
Rizika
Protože výskyt přenašeče této choroby je prakticky po celém území ČR (snad jen s výjimkou nejextrémnějších horských poloh) a běžně se tento komáří druh adaptuje i na budovy, znamená příchod lidí s tímto virem v krvi, že se objeví tato nemoc i v místech, kde v současné době nejsou přírodní podmínky pro její výskyt (protože tam dosud nejsou živočichové s tímto virem v krvi).Epidemiologie navíc rozlišuje tři typy průběhu epidemie.
- vyhasínající, mizící
- sporadický
- narůstající až explozívní
Zde do tohoto procesu zasahují i zvířata, nicméně i u nich se dá předpokládat sporadický výskyt s kolísáním +- kolem nějaké konstanty.
Z toho plyne, že lidé s tímto virem v krvi zvyšují riziko, že se tato choroba objeví i tam, kde nejsou v přírodě nakažená zvířata (a vzhledem k doletu komárů podstatně více). Jistěže se nejedná jen o imigranty, ale i o navrátilce z exotické dovolené (v USA došlo patrně i k zavlečení této choroby dovozem orgánů ke transplantaci). Dále ovšem tito lidé zvyšují riziko vzniku přírodních ohnisek (tj. že virus někde začne kolovat mezi zvířaty, a to i místními, a udržovat se jako sporadická infekce s možnostmi občasného přeskoku na člověka). Za nejhorší lze ovšem považovat riziko, že se virus dostane do takové oblasti, kde je dost komárů a současně vysoký výskyt lidí (platí např. pro řadu rekreačních oblastí, ale najdou se i jiné) a vyvolá opravdové vzplanutí s exponenciálním nárůstem počtu nových případů. Jde mj. o to, že přelety komárů z plachých ptáků, žijících ve vetší vzdálenosti od lidských sídlišť, na lidi jsou nutně vzácnější, než např přelet z člověka na člověka (a ve hře jsou i psi a další domácí zvířata, vč. ptáků). A právě v tom druhém případě může dojít ke zvýšení průměrného počtu nakažených od jednoho nositele infekce nad jednu celou a tedy k nastartování explozívně probíhající epidemie.
Všechna tato rizika jsou prostě statistika, kterou můžeme ovlivnit (když není k dispozici očkování) prakticky jediným způsobem, tj. snížit na co nejnižší dosažitelné minimum počet lidí s tímto virem v krvi (což se týká jak imigrantů, tak i dalších potenciálně infikovaných kategorií lidí). Přičemž migranty můžeme restringovat snadněji a efektivněji než např. navrátilce z dovolené v Egyptě. A statistika také jasně říká, že umírá-li něco mezi 1 a 10 procent nakažených, tak s počtem případů poroste i počet mrtvých.
Alternativní řešení, tj. vyhubení komárů, schopných tuto infekci přenášet, by znamenalo dosti drsný zásah do ekologie, a to plošně na prakticky celém území státu.
Abych to uzavřel
Přestože se toto onemocnění u nás už celá desetiletí sporadicky vyskytuje, znamená dovoz dalších potenciálních nakažených (či nosičů) jeho původce jednoznačné riziko, přičemž hranice mezi sporadickým výskytem a epidemií s exponenciálním nárůstem případů s potenciálně stovkami až tisíci mrtvých, může být překročena prakticky vždy. Přitom o daném onemocnění víme příliš málo na to, abychom byli schopni říct např. "sto nosičů v Praze nepředstavuje riziko, tisíc už ano". Prostě každý další zdroj nákazy zvyšuje riziko epidemie, asi jako každý vykouřený karton cigaret riziko rakoviny. A navíc, nezávisle na riziku vzniku epidemie, roste i riziko vzniku přírodních ohnisek v místech, kde tuto chorobu dosud nemáme.Takže Okamura má ve svém zdrženlivém postoji k infekčnímu riziku od imigrantů pravdu (a zcela jistě není ve hře jen západonilská horečka, ale mohou být na naše území zavlečeny i daleko drsnější choroby), zatímco soudruh multikulturalista Vodvářka blábolí z cesty.
Výborné, děkuji.
OdpovědětVymazat