neděle 16. března 2025

Je Trump skutečně pro vědu katastrofou?

Objevují se informace, že Trump začal omezovat vědu a že jsou s tím vědci strašně nespokojeni. Dokonce existuje i výzva z Francie, která nabízí v USA nespokojeným vědcům místa na univerzitě Aix Marseille. Trump má také "šíleně poškodit" US občany odchodem z WHO.

Věda a "věda"

Je nutno konstatovat, ač se to asi mnoha progresivistům nebude líbit, že opravdová věda se dnes už dělá prakticky jen mimo humanitní obory, a že i obory teoreticky exaktní, ale s vysokým sociálním přesahem, jako je např. klimatologie v podobě jak ji presentuje IPCC a na něj navazující "klimavědci", už dávno vědou nejsou.
Docela roztomilý je článek na tuzemském vědeckém serveru, který jednoznačně konstatuje, že např. teoretická fyzika oněmi "šílenými škrty" postižena není.
Je tedy jasné, že jsou likvidovány především pseudovědecké obory a disciplíny, z nichž není absolutně žádný užitek. Naopak řada absolventů uvedených oborů patří mezi nebezpečné sociální škůdce.
Jistěže, práce typu "Seznamovací strategie velkoměstských gayů" (parafrázuji název jedné "vědecké" a diplomem odměněné práce z UK) jsou jen bezcenná makulatura.
Ovšem pavědecké blábolení o "genderech" už přímo směřuje k nahánění školáků na kastrační kliniky. Až jim Trump utne finance, to zcela určitě nastane jekot o tom, jak je šíleně omezováno financování léčby. S jistotou lze očekávat, že bude přitom zamlčováno to podstatné: nejde totiž o léčbu ale jen a jen o cílené masové mrzačení dětí, jaké např. v Rusku "odměňují" pobyty v krásné přírodě na pobřeží Severního ledového oceánu, případně na jeho ostrovech. To samé se jistě týká i pavědeckých žvástů o "klimatické nouzi" a jiných nesmyslech, které slouží čistě jako záminka k okrádání společnosti, aniž by přinášely cokoli pozitivního. Totéž se zcela jistě týká i "multikulturalismu", stavícího kdejaké vrahy a lidožrouty na úroveň euroamerických humanistů.
Je také dost tragédie, že absolventi výše zmíněných (a mnoha dalších) bezcenných pavědologií mají stejný vysokoškolský diplom jako třeba teoretický fyzik, jaderný inženýr nebo lékař a často mají dokonce představu, že jsou něco lepšího než absolventi takovýchto poctivě vědeckých oborů.
Pokud budou výše zmíněné programy omezeny, žádná společenská škoda nevznikne.

University a "university"

Faktem také je, že dění na sklonku Bidenova presidentství a zejména po masovém útoku palestinských teroristů na Izrael a následné naprosto oprávněné a až neskonale mírné odvetě, ukázalo, jak silně některé americké university podporují islámské teroristy a v podstatě i jejich výuka je zčásti zaměřena tak, aby potenciální budoucí teroristé dostali patřičné "vzdělání", umožňující jim dělat lépe svou "práci".
Jsou univerzity, které jsou orientovány na poctivé a exaktní obory, jejichž absolventi se stávají oporami společnosti, ať už působí ve vědě či jejím uplatňování v praxi, případně slouží společnosti jako odborní pracovníci (třeba ti lékaři, co provozují praktickou medicínu).
A, je mi líto, pochybné obory, které jen zaplevelují společnost bezcennými nesmysly, opravdu není nutno financovat, protože z nich společnost nemá absolutně žádný přínos.
Takže pokud Trump skrouhl peníze jednak universitám, které se zcela či většinou místo výuky a vědy začaly zabývat progresivistickou a proteroristickou činností, jednak universitám, které provozují bezcenné a společnosti spíše škodící obory, opět se neděje nic mimořádného.
Faktem je, že bych, jako pracovník exaktního výzkumu a vyučující na exaktním oboru, docela uvítal, kdyby se objevil nějaký český Trump a udělal něco velmi podobného i u nás. Kdysi jsem v této souvislosti napsal, že by nebylo nutné přímo zasahovat do vědy a školství s porušením jejich určité autonomie, že by bohatě stačilo, pokud by pochybné obory nedostaly žádnou státní podporu a pokud by je chtěl někdo studovat, musel by za to zaplatit náklady v plné výši, od pronájmů učeben až po platy nejen vyučujících, ale i pomocného personálu, jako např. uklizeček.

Skutečně utíkají?

Výše citovaný článek Britských listů se snaží navodit dojem jakéhosi exodu, srovnatelného s útěkem židovských vědců před Hitlerem. Faktem ovšem je, že není s to uvést jediný konkrétní příklad.
Povzbuzujícím faktem také je, že "kyvadlo" se začíná pohybovat zpět i v EU a je velice pravděpodobné, že pšenka podobným exilovým "vědcům" nepokvete ani zde, případně že to kvetení nebude mít dlouhé trvání.
Další věcí je, že se nezaměstnaný v USA má zpravidla lépe než zaměstnaný v EU. Jistěže problematická je i ona destinace na univerzitě Aix Marseille, protože na jihu Francie to vře islámskými imigranty a jejich zločineckými gangy a rozhodně to není místo k poklidnému životu. Jsem toho názoru, že i ti nejzarytější multikulturalisté a wokeisté si přesun do podobné destinace velice rozmyslí.

Odchod z mezinárodních institucí

Současně je také kritizován odchod USA z mezinárodních institucí a organizací. Výše odkazované Britské listy kvílejí nad odchodem USA z WHO. Nicméně je smutný fakt, že řada takovýchto organizací léty zparchantěla a WHO je klasickým příkladem onoho procesu a jeho důsledků.
Šla do kopru po odborné stránce, v jejím čele dokonce už nestojí lékař, ale marxisticky orientovaný přírodovědec. Projekt "epidemické diktatury", který zcela veřejně a bezostyšně připravuje, musí vyděsit každého demokraticky smýšlejícího občana, zejména, když rozbor podobného dění za covidu naznačuje, že až dvě třetiny obětí u nás nezahubil covid, ale "proticovidová" opatření. A nyní by měla být podobná pochybná a bezpochyby spíše škodlivá opatření závazně nařizována odborně pochybnou a politicky krajně levicovou organizací. Podpořím tedy kohokoli, kdo nás z této organizace vyvede také.

Je tedy nutno konstatovat, že onen "úprk" a ono "strádání" se netýkají opravdových vědců, ale spíše pseudovědců z pseudovědeckých oborů, jejichž význam pro společnost je nulový nebo dokonce záporný. Jistěže řev postižených je akcentován i tím, že tito lidé nic jiného, než mlátit hubami v podstatě nedovedou. Kdo je příznivec či provozovatel skutečné vědy, stojící na exaktních základech typu pozorování, pokusů a matematické analýzy, ten bude patrně Trumpovými opatřeními dotčen jen minimálně. A odchod USA z WHO je naprosto racionální, pro populaci USA zcela jistě přínosný a pro nás následováníhodný akt.

Žádné komentáře:

Okomentovat