sobota 23. října 2021

Mají v Maďarsku neliberální demokracii?

Soudruzi politrukové se snaží označovat současný režim v Maďarsku za "neliberální demokracii". Co tím chtějí říci a nakolik je něco podobného pravda?

Liberální demokracie

Ať už vezmeme jako etalon demokracie u nás první republiku, nebo cca střed devadesátých let minulého století, pak to, co je nazýváno "liberální demokracie" má výrazně méně občanských a lidských svobod a práv a má i výrazně méně demokracie jako takové. V liberální demokracii mají výrazný vliv tzv. nevládní organizace politického zaměření (ale i některé další, které fakticky politické jsou také, ale formálně se k tomu nehlásí). Tyto organizace v naprosté většině případů bojují za omezování občanských a lidských práv a svobod. Pochopitelně ne za jejich formální zrušení, ale za deformaci celého státu v takovém smyslu, aby tato práva nebyla v reálu dosažitelná, případně aby byla dosažitelná jen pro privilegované skupiny obyvatel (většinou asociální póvl, živící se sociálním parasitismem a kriminalitou).
Je to naprosto stejná situace, jako když po únoru 1948 vyhlásili komunisté "lidovou demokracii", která nebyla ani ve prospěch lidu, ani nebyla demokratická. Později to změnili na "socialistickou demokracii", která opět nebyla demokracií a prvky socialismu v ní zakomponované byly zcela nefunkční.
Po roce 1990 "pokrokové" síly začaly volat po "demokracii s ochranou menšin", která ovšem rovněž nemohla být demokratická, protože demokracie je založena na rovnosti práv občanů. Jakmile toto chybí, demokracií takový režim není a být nemůže.
Pokud trochu nadsadím, tak bychom klidně režim, který měli vězňové v Osvětimi, mohli nazvat "táborovou demokracií" a nic strašného by se nestalo. A jistě bychom našli i nějakého sociologického či politologického prodejného pracovníka, který by za tučný bakšíš v eurech napsal pojednání, jak se vlastně ti lidé měli pod tímto systémem báječně.
Prostě platí, že jakákoli demokracie "s přívlastkem" je cosi, co vedle demokracie ani neleželo a demokracie jako taková rozhodně není cílem takového režimu ani jeho budovatelů.

Maďarsko

Maďarsko, pochopitelně, žádnou "neliberální" demokracii nebuduje či nevybudovalo. V Maďarsku je demokracie jako taková. Bez přívlastku. Nebo se snaží, odbouráváním oněch antidemokratických a antiliberálních prvků "liberální demokracie", právě takovouto demokracii získat. Kde tedy oslabují vliv různých nevládních organizací s temnými postavami za zády a ještě temnějšími a pochybnějšími cíli a naopak posilují postavení občana v politickém systému, který jediný je legitimním určovatelem toho, co být má, a co naopak být nemá.
Maďarsko také omezuje fašistoidní cenzuru, která se snaží občanům podávat zrůdně pokřivený obraz světa, zdůrazňováním bezcenných banalit a zatajováním informací o skutečně podstatných věcech. O vytváření soustavy naprosto nesmyslných lží a polopravd ani nemluvě.
Takovýto systém je prostě demokracie a nic jiného.

Maďarsko tedy nemá "neliberální demokracii", ale tenduje k demokracii jako takové, bez jakýchkoli přívlastků, což je jediná demokracie, která existuje. Můžeme jen doufat, že se podobný proces zdaří i u nás, bez ohledu na výsledek voleb.

Žádné komentáře:

Okomentovat