sobota 21. prosince 2024

"Humanizace" války?

Mnozí aktivisté brečí nad strašnými zvěrstvy, která se konají ve válkách kdekoli na světě. Volají po tom, aby války byly "humanizované", odehrávající se podle nějakých rituálních pravidel s maximální šetrností pro všechny zúčastněné i nezúčastněné.

Cesta do pekla ...

Obávám se, že takovéto snahy, jaké jsem v úvodu citoval, mohou skončit naprosto jinak, než jak to hlasatelé "humanizace" války chtějí. Nebo alespoň prohlašují, že to chtějí.
Jsem toho názoru, že efektem takovýchto snah, doufejme, že nežádoucím, může být snížení prahu pro vstup do válečného konfliktu. Něco jako "nic zlého se nám nemůže stát, tedy vzhůru do boje!"
A tedy že ona humanizace se bude podílet, pokud se už nepodílí, na nárůstu počtů nejrůznějších konfliktů a, pochopitelně, i počtu obětí.
Ostatně, je znám i výrok jednoho z US generálů z doby občanské války: "Je dobře, že je válka tak strašná, jinak by hrozilo, že se nám zalíbí."
Jistěže byla období, kdy válka byla záležitostí výlučně profesionálů, kteří prodělávali po každém střetu určité očistné rituály, víceméně zaměřené právě na to, aby se jim nezalíbila. Nicméně technický pokrok vedl k tomu, že bylo možné zverbovat vesničana a poslat ho s patřičnou výzbrojí, vyžadující několikatýdenní výcvik, do války. A pro profesionály nastal malér, protože byli natolik přečísleni, že jejich vyšší bojová kvalita nemohla ten rozdíl v počtech převážit.
A i tento pokrok byl v podstatě cestou do pekel, protože onen mírně vycvičený vesničan, schopný zvládnout i vojsko profesionálů, se nakonec stal páteří revolučních armád, husity počínaje, současnými občanskými konflikty kde všude možně po světě zcela jistě nekonče. A mnozí z nich po válce skončili v lupičských tlupách.

Zkumavka

Mnohá umělecká díla jsou takovou zkumavkou, do níž autor naloží patřičné ingredience a pak je míchá, zahřívá či jiné věci s nimi činí, až z toho něco vyleze. A protože ty procesy, ke kterým v takové "zkumavce" dochází, jsou jednodušší a přehlednější než reálný život, může z toho vylézt i něco, co v reálném životě pro jeho komplexnost a nepřehlednost nepozorujeme.
Přesně takovou "zkumavkou" je dle mého soudu klasická Star Trekovská povídka "Příchuť zkázy", mající i svou stránku na Wikipedii.
Hrdinové seriálu se setkají se soustavou se dvěma obydlenými planetami, které spolu dlouhou dobu bojují. Boj byl ovšem maximálně ritualizován a "humanizován". Nálety nejsou prováděny pomocí raket s jadernými hlavicemi, ale jejich počítačovými simulacemi, které určí, zda se nálet povedl, a pokud ano, co vše bylo zničeno, a kteří lidé zahynuli. To zničené je pak šetrně zbouráno a "padlí" lidé jsou šetrně a bezbolestně usmrceni v jakýchsi "desintegračních komorách" (pokud si jejich název správně pamatuji).
Konflikt nastane, když do kategorie "padlých" spadne i část posádky Enterprise. Když jednání nevede k cíli, nechá kapitán Kirk zničit na obou planetách ty komplexy, které zajišťují onu "humánní" formu konfliktu. A dá vládám obou planet jasně najevo, že pokud chtějí bojovat, tak jen reálnými raketami, které budou rozsévat smrt a zkázu v daleko syrovější podobě a se všemi dalšími "radostmi", jako je zamoření radioaktivním spadem, vznikem raněných a invalidů a mnoha dalšími strastmi, kterým se onou "humanizací" konfliktu vyhnuli. Během necelého týdne jsou astronauté požádáni oběma vládami, aby posloužili jako prostředníci pro mírová jednání za účelem ukončení války.

Realita

Jistěže v tak syrové podobě, v jaké je to popsáno v oné Star Trekovské povídce, asi dopad humanizace a regulace válečných konfliktů nemá, ale rozhodně bych nepodceňoval možnost, že se může v některých případech promítnout do ochoty takovýto konflikt vyvolat, nebo v něm pokračovat.
Troufám si také tvrdit, že pokud by ony humanizační snahy překročily určitou míru, mohlo by opravdu nastat něco podobného, jako v oné povídce. Což je sice škaredě, ale zcela skepticko realisticky, řečeno.
Tím netvrdím, že by neměla být poskytována humanitární pomoc, že by nemělo být vynucováno humánní zacházení jak se zajatci, tak i s civilním obyvatelstvem, ale na druhé straně by pořád mělo platit to, že válka má být strašná a hnusná, aby se lidem, a zejména těm v klíčových pozicích, nezalíbila. Ostatně, jak bylo již uvedeno, vědělo se to už v USA v době občanské války.

Válka je tedy hnusná a měla by hnusnou zůstat, jinak její odpudivý efekt klesne, což by mohlo být ke škodě věci a paradoxně přispívat ke vzniku válečných konfliktů.

úterý 17. prosince 2024

EU chce zakázat kouření

Pochopitelně, kromě kouření chce zakázat také funkční auta, chce zakázat topení vším jiným než elektřinou, chce zakázat maso a některé další potraviny živočišného původu, chce vnutit nesmyslné "zateplování", což je pro budovy z let (cca) 1850 - 1950 v podstatě rozsudek smrti, a mnoho dalších škodlivých nesmyslů.

Kouření

Ano, kouření škodí. Nicméně hlavní díl onoho škodění nespadá na nikotin, o který při tom jde, ale na produkty suché destilace, která tento alkaloid ze sušeného tabáku v cigaretě nebo dýmce uvolňuje do plynných emisí. Pro EU je příznačné, že zakázala žvýkací a šňupací tabák, které karcinogeny (a další škodlivé látky), typické pro tabákový kouř, neobsahují, a navíc lze "pasívně kouřit" v zakouřeném prostředí, ale rozhodně nelze tabák pasívně šňupat, ba ani žvýkat. Jistěže tyto způsoby konzumace tabáku nejsou stoprocentně neškodné, ale jejich škodlivost daleko zaostává za jinými rizikovými faktory, jimž jsme běžně (a někdy i záměrně ze strany státu) vystavováni.
EU nyní hodlá zakázat i moderní způsoby aplikace nikotinu, jako jsou přístroje s nahřívaným tabákem (nedochází v nich k oné suché destilaci) či inhalační přístroje na roztoky s nikotinem.
Pokud chce někdo typ, proč to dělá, tak to může být proto, že nikotin je typická smart drug, tedy látka zvyšující (alespoň dočasně) kvalitu mozkové činnosti vč. myšlení. Není náhodou, že literární Sherlock Holmes obtížnost problémů převáděl na počty lulek, které bude muset při jejich řešení vykouřit. Mechanismus účinku nikotinu spočívá v tom, že snižuje průtok krve vnitřnostmi, zejména trávicím traktem, a část takto "ušetřené" krve zvyšuje okysličování mozku. Tím dochází i k prokazatelnému zvyšování výkonnosti tohoto orgánu.
Oproti stimulantům (vč. např. i thyroxinu při nadměrné funkci štítné žlázy) však nedochází u nikotinu k tomu, že se myšlení stává hůře organizovaným a chaotickým, takže objektivní výkonnost po zmíněných prostředcích klesá (byť užívající má opačný pocit).
A protože chytří lidé jsou to, co EU a její režim ohrožuje ...

Topení elektřinou

Topení elektřinou je naprostý nonsens v situaci, kdy elektřiny je nedostatek a prognóza je taková, že jí bude zoufalý až totální nedostatek. Což je výsledek nesmyslného "boje za klima", potlačujícího užívání normálních paliv od uhlí až po biomasu.
Je úplně jedno, zda se topí přímo tepelným efektem elektrického proudu, hnaného skrze odporové dráty, nebo tzv. tepelnými čerpadly, jejichž mizerná účinnost v naprosté většině lokalit (např v panelových sídlištích) prakticky srovnává spotřebu elektřiny s přímotopy.
Problémem také je prosazování "moderních" kotlů na plyn, ale i tuhá paliva, které jsou nabity elektronikou a v případě (s vysokou pravděpodobností úspěchu očekávatelného) "ekologického" kolapsu sítě přestanou fungovat.
Snaha EU o prosazení "moderních způsobů topení" je v podstatě snahou o znemožnění topení naprosté většině populace se všemi očekávatelnými i neočekávanými dopady na zdraví a životy.
Poslední "hit" bruselské věrchušky je připravovaný zákaz plynových sporáků či varných desek. Opět naprostý nesmysl v situaci, kdy produkce elektřiny v EU klesá s perspektivou jejího drastického nedostatku během následujících několika let a s tím souvisejícím i drastickým růstem její ceny. Pochopitelně, vyrojily se i jakési vědecky se tvářící publikace námezdních žvástalů o šílené škodlivosti plynových sporáků, které nejsou ničím jiným než dobře placenými desinformacemi.
MMCH, pokud v důsledku Green Dealu přestane jít do domácnosti elektřina, je plynový sporák jediným reálným zdrojem tepla. Tedy, jestliže pomineme rozbíjení nábytku, vytrhávání parket a prken z podlahy a jejich spalování na ohništi uprostřed bytu, k čemuž by také pod vedením bruselských géniů a ekologicky zodpovědných politiků mohlo dojít.

Zákaz potravin živočišného původu

Potraviny živočišného původu jsou nepostradatelnými zdroji esenciálních aminokyselin, železa, vápníku a dalších nezbytných mikroprvků, většiny vitamínů a dalších pro život nezbytných látek. Musejí to ovšem být potraviny z patřičných zdrojů, jako jsou savci, ptáci, případně ryby a paryby (v některých zemích je i tradice požívání plazů).
Představa, že kvalitní maso bude nahrazeno požíráním hmyzu, je zcela mimo realitu. Hmyz není (protože to technicky nejde) kuchán, takže jsme nuceni ho pojídat i s obsahem střev a dalších potenciálně problematických částí těla. Jeho výživová hodnota je nižší, obsahuje lidským trávicím ústrojím nezpracovatelné složky (např. chitin) a obsahuje mnoho alergenů, přičemž lze očekávat, že procento na ně alergických jedinců v populaci bude nucenou konzumací sajrajtů z hmyzu spíše narůstat. Za naprosté šílenství považuji návrh, aby některé "hmyzí mouky" byly přidávány do běžných potravin bez toho, že by to na nich bylo nějak deklarováno. V této souvislosti je zajímavé, že EU jinak přímo hystericky vynucuje deklarace všech možných alergenů u výrobců potravin i u provozovatelů stravovacích služeb. Jako jiní, i apoštolové broukožraní se cítí být povzneseni nad zákony i morálku.
Faktem je, že hlemýždi a jejich příbuzní (EU nepreferovaní) jsou alespoň kuchatelní a jejich svalovina je bezpečnější, až na poměrně vysoký obsah cholesterolu.
A pokud chce EU potraviny živočišného původu dovážet, hodlá tak činit ze zemí, jejichž výrobky jsou procpány v EU zakázanými antibiotiky, hormony i pesticidy. Prostě, tyto prostředky zemědělské výroby "šíleně vadí", pokud by je používali evropští zemědělci se spolehlivým dodržením bezpečného dávkování i karanténních lhůt mezi posledním podáním a porážkou, ale "jsou neškodné" pokud se dovezou od nic z toho nedodržujícího výrobce z Jižní Ameriky. A bruselským soudruhům nevadí ani šílená uhlíková stopa tohoto dovozu.

Zákaz funkčních aut

O zákazu aut toho už bylo sepsáno mnoho. Elektromobil je, coby náhrada auta, prakticky bezcenný. Není schopen po plném nabití ani ujet trasu Brno - Praha po dálnici D1, snad vyjma nejparnější léto. Zatímco většina dnešních aut tuto trasu ujede na plnou nádrž tam i zpět, elektromobil musí jak ve startovní tak cílové destinaci nabíjet baterii a ještě tak učinit minimálně jednou zhruba uprostřed trasy v obou směrech. A pokud dojde v zimě k jakékoli kalamitě a zablokování D1 nějakou větší nehodou, budou v elektromobilech umrzat lidé.
Tento zákaz je prostě zcela nesmyslný, už proto, že doprava se podílí na produkci oxidu uhličitého ekonomikou státu jen asi čtyřmi procenty (a elektromobil na své nabití "vyprodukuje" víc tohoto plynu než auto, jedoucí stejnou trasu). Nehledě k tomu že lež o oxidu uhličitém jako příčině oteplování už dávno padla prostřednictvím družicových měření a nikdy nebyla vědci (tedy vědci, nikoli třeba muzikology nebo teatrology či "genderology") stoprocentně přijímána.
A je charakteristické pro EU, že není s to reflektovat aktuální stav vědy na tomto poli.

Povinné "zateplování"

Povinné "zateplování" není nic jiného než masívní příjem pro výrobce "atestovaných" materiálů a "akreditované" firmy, které to provádějí. I při současných katastrofálních cenách energie takto vzniklé úspory "zateplením" nepokryjí náklady na takovou akci.
Problém starších budov, od 19. století po výstavbu při náhradách bytového fondu zničeného za druhé světové války, je ten, že mají většinou horizontální příčky tj. vždy strop nižšího patra a podlahu vyššího, upevněné na trámech mezi nosnými zdmi (z nichž část jsou obvodové zdi budovy). Celá konstrukce je přitom založena na tom, že budova musí "dýchat", aby se do zdí zapuštěné konce nosných trámů udržovaly suché. Pokud dojde k zadušení budovy "zateplením", konce trámů v obvodových zdech začnou natahovat vlhkost (redistribuce vody v uzavřeném prostoru) a po překročení prahu pro růst škodlivých organismů mikrobiálně degradovat. Nakonec dojde k jejich rozpadu či odlomení a pádu příslušné přepážky.
Domy touto technologií vystavěné by se tedy musely vyklidit, vybourat všechny stropy a podlahy od sklepů po půdu (a někdy i podlahu půdy), trámy nahradit ocelovými nosníky a prkna mezi nimi hurdiskami. Problémem je jistě šílená cena takovéto generálky a brzy bude problém i v tom, že ani ocelové nosníky ani hurdisky prostě nebudou, protože jak výroba a zpracování oceli, tak i výroba keramických stavebních prvků (hurdisek) je "šíleně neekologická", a tudíž je v EU cíleně likvidovaná a brzy tu žádná nebude. Náhrada železobetonovou deskou je sice teoreticky možná, ale naráží na srovnatelné problémy (ocelové pruty na stejné jako nosníky, cement je "fuj" stejně jako ty hurdisky). Náhrada klenbami (v nejhorším improvizovatelnými kamením a jílem) naráží na to, že klenba přesměrovává svislý tlak na sebe na vodorovný bočním směrem (od jejího středu) a funguje jen tam, kde jsou obvodové zdi, o něž se opírá, dostatečně masívní, nebo jsou dostavěny zvenčí tomuto tlaku vzdorující pilíře, jaké známe např. u gotických kostelů.
Pochopitelně, podobné úpravy do značné míry sníží i historickou / památkovou hodnotu budovy a tudíž i její cenu.

Reakce lidí

Je jasné, že jakmile to všechno lidem dojde (pořád, bohužel, jsou tací, co si myslí, že nikdo v Bruselu nemůže být tak hloupý, aby tyto pitomosti myslel vážně), začnou být masívně voleny "protestní" strany.
Budou je volit kuřáci, budou je volit majitelé domů, ohrožení zákazy normálního topení i nuceným "zateplováním", budou je volit majitelé aut, budou je volit i ti, kteří nechtějí chcípat na alergeny a další škodlivé látky v potravinách. Mohou se přidat i rodiče a prarodiče dětí, ohrožených "LGBTQNSDAP" aktivisty naháněním na kastrační kliniky, což je také jedna z bruselských priorit.
Zcela jistě se dozvíme, že za tyto hlasy mohou jen a jen videa na "Tiktaku" či jiné sociální síti. A obecně "ruská propaganda", pokud se do té doby nedostane do módy nějaký jiný stát. Toho, že by si bruselská věrchuška připustila, že dělá jen bezcenné pitomosti a snažila se je napravit či alespoň korigovat, se nemáme šanci dožít.

Takže, je mi líto, bruselské "elity" dělají vše pro to, aby proti sobě popuzovaly další a další vrstvy obyvatel EU. A aby proti sobě popudily i všechny ty, kteří si dokáží zobecnit trendy vzniklé jejich aktivitami a promítnout si je do budoucnosti. Pro tyto "elity" ve velmi dohledné době budou hlasovat i pracovat jen bezcenní hlupáci a parazité, přiživující se na jejich aktivitách. A sebereflexe je u těchto lidí srovnatelná se sebereflexí příslušníků "tvrdého jádra" svrženého komunistického režimu, případně dříve svrženého režimu nacistického.

sobota 14. prosince 2024

Carringtonova událost a my

K oné události došlo na začátku září (1. - 3.) roku 1859. Země prošla centrem velkého oblaku vyvržené sluneční koronární hmoty. Naštěstí v té době byl jediným po drátech komunikujícím prostředkem telegraf, který sice utrpěl (vč. úrazů obsluhy elektrickým proudem), ale nebyl totálně zničen. Dnes by taková událost narušila všechny drátové a většinu bezdrátových komunikací a způsobila naprosto neúnosné škody, vč. ochromení naší civilizace řádově nejméně na dny. Pravděpodobnost opakování je odhadována na jednou za cca 500 let, případně cca 1 % rizika, že nastane za deset let.

Událost tehdy

Bylo to poprvé, co bylo možno pozorovat výron koronární hmoty, letící k Zemi atypickou rychlostí (byl to druhý výron po téže dráze, ten první mu "razil cestu"). Na samotné Zemi bylo možno v době události pozorovat mohutné polární záře, jejichž viditelnost sahala až do subtropů a v mírném pásu byly tak silné, že v některých lokalitách při nich bylo možné číst noviny.
Naštěstí v té době měla pozemská civilizace jedinou citlivou technologii, a to byl telegraf (a ještě k tomu starší typy, doporučuji knihu L. Součka, "Kam nedosáhne hlas"). Elektřina indukovaná ve drátech jednak umožňovala chod přístrojů i při vypnutém přívodu elektřiny (což by nebylo zase až tak špatné), ale z některých přístrojů sršely jiskry a jejich obsluha dostala ránu elektrickým proudem. Tehdejší telegrafní dráty byly dosti masívní, takže indukované proudy přežily.
Mimo tuto citlivou technologii tehdy celá událost proběhla bez dalších extra škod a lidé na ni postupně zapomenuli.
Richard Christopher Carrington, 26. 5. 1826 - 27. 11. 1875, byl spolupozorovatelem jevu na Slunci, který k události vedl, a první propojil výron koronární hmoty, kterým prošla naše planeta, s jevy, které se v době tohoto průchodu na ní odehrály.

Dnes

V současné době máme v rámci našich technologií velké množství drátových komunikací, přičemž dráty jsou zpravidla tenčí než tehdejší telegrafní dráty, byť jsou na bázi vodivějších kovů než tehdy. Je velmi pravděpodobné, že by veškeré dráty, kabely apod. shořely či alespoň byly zahřáty na takovou teplotu, že by se začala tavit izolace a došlo by k jejich probíjení. Vedle komunikací by to postihlo patrně i rozvody elektřiny. Je otázka, zda by nějak nebyly narušeny i plynovody a další produktovody v kovových trubkách.
Není úplně jasné, co by se stalo s moderními přístroji na bázi mikroprocesorů, ale naindukované vyšší napětí v jejich vodičích by patrně poškodilo i část polovodičových prvků, jak se to stává v případě úderu blesku do elektrické sítě s přístroji v blízkosti této události a připojenými k síti.
Je tedy velmi pravděpodobné, že by vypadla jak mobilní síť, tak i podstatné části internetu (takže by asi jako celek nejel). Vypadla by i rádia a televize. Obyvatelé by tedy většinou ztratili kontakt s jakýmikoli organizacemi od místní po celostátní úroveň. Přestože by poškození techniky nemuselo být tak velké jako při elektromagnetickém pulsu (EMP), způsobeném blízkým výbuchem jaderné bomby, dopad na komunikace by mohl být srovnatelný.
Zcela jistě by byly poškozeny i automobily. Ty s elektronikou by byly zničeny patrně neopravitelně (na úrovni spotřebitele), "veteráni" by se možná rozjeli po výměně některé kabeláže kolem motoru (pokud by neshořela vinutí alternátoru).
Paradoxně nejlépe by by úrovni komunikace mohly dopadnout místní úřady, které by mohly nahradit nefunkční distribuci místních zpráv místním rozhlasem a oznamovacími SMS předčítáním informací osobami se silným hlasem a snad i za pomocí bubnu, jak se to dělávalo od pradávna až někdy do 19. století.
Protože by nefungovaly telefony, rozhlas i televize a nejezdila by většina aut, spojení nad úroveň místní by bylo krajně problematické.
Celkem s jistotou lze konstatovat, že by přestaly fungovat veškeré bezhotovostní platby a je docela možné, že bankovní účty (respektive datové bloky, na nichž se nacházejí), by byly tak poničeny, že by peníze na nich uložené nenávratně zmizely.

Kdy?
Otázka opravdu nezní, zda se něco takového stane, ale kdy se to stane. Nejsme schopni detekovat předchozí podobné události, protože ani např. kronikářské záznamy o polárních zářích nemusejí být spolehlivé. Ostatně, nedávno jsme měli pěkné polární záře, z nichž měla většina obyvatel houby (a někteří i s octem), protože téměř nad celým naším územím byla hustá oblačnost. Takže ji viděli jen obyvatelé západu Čech a cestující v letadlech (ta by ovšem při opravdové Carringtonovské události s vysokou pravděpodobností spadla). A pokud k této události došlo ve dne, nemusely být tehdejším lidem polární záře nápadné.
Takže nejsme schopni detekovat předchozí podobné události (a provést jejich statistickou analýzu), jen jsme schopni jakéhosi odhadu, jak často naše mateřská hvězda podobný oblak částic vychrlí a jaká je pravděpodobnost, že se tato hmota střetne se Zemí.

Vždy připraven

Kousek výš jsem zmínil fakt, že Carringtonovská událost by se do značné míry podobala důsledkům EMP způsobeném jaderným výbuchem (a pilně se podle některých webů pracuje i na nejaderném vyvolání EMP). Z tohoto důvodu by se příprava na tuto událost do značné míry překrývala s přípravou na případný konflikt s použitím jaderných zbraní, protože s výjimkou ochrany obyvatel (případně hospodářských zvířat) před bezprostředními následky výbuchu (žár a tlaková vlna) se jedná o prakticky stejná opatření.
Z tohoto důvodu by se zcela jistě značná část nákladů na překonání této události dala hradit z rozpočtu obrany.

Jaké prvky by měly být zahrnuty?

  • ochrana klíčových struktur počítačové a telefonní sítě, případně vysílačů. Patrně by stačily Faradayovy klece, chránící obsah před magnetickou indukcí.
  • měly by být vytvořeny sklady se záložními prvky výše uvedeného, protože asi ochrana nebude vždy stoprocentní. Ty by měly být umístěny pod úrovní terénu a mnohonásobně jištěny dobře uzemněnými sítěmi vodičů, případně dalšími ochrannými prvky. Patrně by zde měly být i zásoby vodičů, které by byly s to nahradit vodiče spálené (alespoň ty klíčové).
  • nemělo by se pospíchat s digitalizací rádiového vysílání, protože analogové bude jak na straně vysílačů, tak i na straně přijímačů odolnější. Analogové vysílání se dá ve srozumitelné podobě zachytit i krystalkou, která by tuto událost měla přežít.
  • mělo by být zajištěno "uzemnění" všech letadel po ohlášení podobné události, protože pravděpodobnost zničení jejich elektroniky a následného zřícení je vysoká. Měla by být také připravena opatření k zajištění nějakých "vládních letadel", hlavně vrtulníků, po nichž by se dala dopravovat humanitární pomoc i informace od centra státu. Tedy nějaké chráněné hangáry, v nichž by jejich elektronika mohla přežít.
  • patrně by se alespoň některé typy aut daly zajistit uzemněním karosérie, jen by to muselo být připraveno (garáž, obvyklé parkovací místo), případně doplněno překrytím nevodivých částí (hlavně okna) nějakou vodivou sítí, opět připojitelnou k uzemnění s dostatečným výkonem (tj. dostatečně nízkým odporem vůči zemi). Odborníci by se také měli vyjádřit, zda z auta před příchodem oblaku částic (asi bychom byli varováni pár hodin předem) nebylo vhodné vypustit benzín a jak ho zajistit (nádrž by asi bylo vhodné profouknout CO2 např. z hasícího přístroje, nebo vhozením kusu "suchého ledu". Obávám se, že elektromobily by byly touto události zničeny.
  • s výše uvedeným souvisí i vhodnost tlaku na výrobce aut, aby veškeré elektronické prvky byly soustředěny do snadno vyměnitelných bloků (se snadností výměny na úrovni výměny žárovky, přestože je nyní snaha dělat pravý opak), případně aby bylo možné auta nouzově přepnout do nějakého bezelektronického modu (bez ohledu na emise a podobné, v souvislosti s nouzovým stavem "nesmysly"), a tím je učinit zprovoznitelnými i po této události nebo jaderném EMP. Měly by být k dispozici i náhradní sady nezbytné kabeláže i elektroniky, kterou by mohli sami řidiči bezpečně uchovat a po události vyměnit a auta zprovoznit.
  • v domácnostech by měly být dostatečné zásoby potravin, pitné vody a nouzového zdroje vaření (turistické vařiče), nebyla by od věci zásoba fyzických peněz. Bylo by třeba se připravit i na to, že by přestaly (alespoň dočasně) fungovat veškeré typy elektronických dokladů. Prostě opatření podobná jakékoli jiné mimořádné události. A opět dělá EU vše pro to, aby byly doklady nevratně převedeny na digitál a fyzické peníze byly zrušeny. Tedy pravý opak toho, co je racionální ve světě, v němž hrozí nejen Carringtonovská událost, ale i jaderná válka.
  • stát by měl těmto věcem napomáhat a navíc by měl řešit to, co má ve své kompetenci. Měla by být zazálohována a k opravě připravena doprava, aby bylo možné obnovit co nejdříve komunikaci s občany. Měla by existovat i např. zásoba malých rádiových přijímačů, které by mohli občané dostat z vrtulníků či vládních aut, schopných zajistit bazální zpravodajství pro občany. Odborníci by se měli vyjádřit i k tomu, zda a jak přežijí Carringtonovskou událost nebo EMP baterie, případně jak je uložit, aby přežily.
  • stát by měl tlačit i na banky, aby svá datová a paměťová střediska učinily odolnými proti takové události. Dává jim licence, takže prostředky na tlak vůči nim má.
  • je třeba si uvědomit, že v případě Carringtonovské události i EMP půjdou do kopru všechny OZE, snad s výjimkou některých vodních elektráren, zatímco velké zdroje bude možné alespoň improvizovaně v relativně krátkém čase (mezi ohlášením události a jejím nástupem) zajistit. Podpora OZE a vypínání velkých a spolehlivých zdrojů elektřiny je proto kontraproduktivní nejen z hlediska elementárního zdravého rozumu, ale i z hlediska prevence následků událostí tohoto typu, ale rovněž i z hlediska přípravy na válku.
  • důsledkem předchozího je riziko dlouhých (i více než týden trvajících) výpadků elektřiny, což je opět problémem v souvislosti s nesmyslným tlakem na topení elektřinou nebo elektrickými čerpadly. Nicméně nepojedou ani plynové kotle, ani moderní kotle na tuhá paliva (protože je v nich elektronika). Paradoxně jediné topení, které by bylo k dispozici, by byla kamna na tuhá paliva (a stát by měl proto podporovat vytváření možnosti jejich instalace pro případ potřeby). Pochopitelně, vytečou ledničky a mrazničky a potraviny v nich uložené se zkazí.
  • stát by také neměl pospíchat s digitalizací, zejména totální, zahrnující zneprovoznění papírové agendy. Hloupý vladař by přešel totálně z hliněných destiček na papír, chytrý by udržoval tyto destičky jako zálohu pro případ velkého požáru, který papír zničí. MMCH z krétsko - mykénské civilizace známe jen zápisy na hliněných destičkách, protože jiné materiály (které s vysokou pravděpodobností existovaly) byly při její zkáze totálně zničeny.
  • prostě je třeba se připravit na to, že by po nějakou dobu nejelo nic z toho, co naši soudruzi progresivisté označují za "pokrokové a jedině správné", takže státy, které na ně dají, budou v takovém případě postiženy daleko hůř. A čím déle budou postiženy, tím hůř i pro jejich obyvatele. Ostatně, Španělé dali na "progresívní" a "ekologické" zpřírodňování toků a při posledních povodních na to doplatili desítkami mrtvých.


Občané

Pochopitelně, od současné přehlídky neschopných nevzdělanců (alespoň v exaktních disciplínách) ve vládě nelze očekávat, že by se za něco takového postavily. Zvlášť proto, že řada preventivních opatření jde proti duchu toho, co tato vláda za celou dobu své existence prosazuje a snaží se zavést do praxe.
Lze očekávat, že bezpečnostní experti a odborníci je podporující budou označeni za "ruské trolly", bojovníky proti pokroku, demokracii a svobodě. Na případné vědecké důkazy a rozbory technologii z hlediska odolnosti proti carringtonovské události či EMP bude pohlíženo asi stejně jako na genetiku v SSSR za Lysenka. To samé lze čekat i od bruselských loutkovodičů současné vlády, kteří si ani nedovedou něco podobného představit a někteří z nich jsou zjevně přesvědčeni o tom, že přírodní zákony jsou vytvářeny a měněny hlasováním.
Občané, o jejichž přežití se jedná, by tedy měli volit takové politiky, kteří budou s to hodit za hlavu ideologicky podšprajcované škodlivé nesmysly a provést chirurgický řez prakticky všemi oblastmi působnosti státu, aby výše uvedená (a další) preventivní opatření byla provedena a v případě jakékoli takové události by byla ve spustitelném stavu (aby bylo jasno: během několika málo hodin). Je třeba konstatovat i to, že taková událost by se měla nacvičovat podobně jako třeba požární poplachy nebo jiné simulace mimořádných událostí, protože jen při realistickém cvičení se odhalí spousta reálných nedostatků, které by v případě projevení se až v "ostré" situaci vedly ke ztrátám lidských životů. Přitom takové chyba a nedostatky mohou při zběžném "odškrtávání" zůstat neodhaleny.
Takže i na nás, občanech, je to, zda stát v případě podobné události zaboduje a přežije ji s minimálními ztrátami, nebo zda budou na jejím konci ony ulice pokryté mrtvolami, jak nám jimi, vědomě nepravdivě, vyhrožovali Svědci Covidovi.

Ještě jedna možnost

Ano, teoreticky by bylo možno tuto událost zvládnout i tak, že bychom stav techniky i společnosti přesunuli někam na začátek 19. století, kdy technika v tehdejším stavu v podstatě s tímto jevem nijak neinteragovala. Problém je, že to by vedlo k nadbytečnosti (z hlediska výroby potravin a dalších pro život nezbytných potřeb) cca 80 - 90 % současných obyvatel.
Ti, co nám tuto cestu nabízejí (včetně různých propagátorů "nerůstu"), znají i řešení, které bylo uplatněno v pro ně ideálním státě, Kambodži za vlády Pol - Pota a spol., kdy ono přebytečné obyvatelstvo bylo prostě vybito a pyramidy z jeho lebek dodnes "zdobí" tamní džungle.
Věřím, že tato cesta je pro většinu našich občanů, v podstatě mimo voličů zelených a kryptoekologických stran typu Pirátů, naprosto nepřijatelná.

Carringtonova událost se tedy může kdykoli opakovat, byť v období vyšší sluneční aktivity (jaké je nyní) je její pravděpodobnost větší. Navíc má vysoký průnik dopadu na věci, které nás obklopují a slouží nám, s elektromagnetickým pulsem, jaký vzniká při jaderném výbuchu. Z obou důvodů bychom se měli na tyto události připravovat a je to rozhodně smysluplnější (a paradoxně i levnější) činnost než jakýsi pochybný "boj za klima", navíc zcela pomýleně zaměřený proti naprosto neškodnému sovdovkovému plynu. A je i na nás, občanech, abychom si volbou vynutili vznik vlády, která se bude zabývat podstatnými věcmi, a ne zjevnými pitomostmi.

pondělí 9. prosince 2024

Jak je to tedy s tou plodností a covidem?

Stále více se rýsuje silný pokles porodnosti po "očkování" proti COVIDu. Ten pokles je drastický, v historii naší populace srovnatelný prakticky jen s poklesem porodnosti od let 1915 po 1919, způsobený nahnáním mužů v plodném věku na jatka první světové války (v roce 1915 dobíhala jako těhotenství a porody ještě předválečná otěhotnění, děti počaté navrátilci v roce 1918 se rodily až v polovině roku 1919). Pochopitelně, vedou se spory o tom, zda je tento pokles nějak s tím očkováním, vyjma statisticky signifikantní korelace, propojen.

Politikum

"Vakcinace" proti covid byla jednoznačným politickým rozhodnutím a byla jednoznačně, jak se ukázalo, vedena proti zájmům i vůli občanů. Pokud by neexistovaly nejrůznější donucovací praktiky, proti nimž řada občanů neměla možnost se nějak postavit, bylo by "vakcinovaných" podstatně méně a tudíž i problémů s negativními dopady "vakcinace", včetně úmrtí, by bylo také podstatně méně. Přitom je velmi sporné, zda by přibylo nemocných, hospitalizovaných nemocných a zemřelých. Naprostá většina "vakcinovaných" prodělala opakovaně infekci covidem, prakticky stejně jako lidé, jimž se podařilo tomuto zákroku vyhnout.
Problematičnost těchto preparátů chápali i praktičtí lékaři a někteří se, veřejně na odborných fórech, nechali slyšet, že "vakcína" půjde do výlevky v ordinaci a pacient bude zapsán jako "vakcinovaný". Což, pochopitelně, poněkud zpochybňuje některé údaje o malé škodlivosti těchto prostředků, zato akcentuje ten úbytek porodnosti (protože pokud část oficiálně "vakcinovaných" ve skutečnosti tento zákrok nepodstoupila, pak ti, kteří jej podstoupili, na tom musejí být ještě daleko hůř, než když se ona porodnost přepočítává na všechny "papírově vakcinované"). To samé potom platí i pro negativní dopad "vakcinace" na zdraví, protože zase bude nutno brát v úvahu menší základ pro např. výpočet procenta poškozených. Také prakticky nebyl mezi lékaři zájem, vyjma pár "zlatokopů", se na této akci podílet, a proto museli být do "vakcinačních" center nahnáni starší medici.
"Vakcína" byla silně ekonomicky výhodná, protože její výrobní cena je snad jen na úrovni procent ceny kupní, takže celá ta akce také názorně předvedla podřízenost politiky (včetně některých politicky angažovaných "odborníků") ekonomii.
Z oné politické podstaty "vakcinace" také plyne ona zuřivá nechuť k analýze negativních dopadů těchto preparátů na zdraví lidí, což se, mj., týká i oné neplodnosti. Faktem je, že daleko menší počet postižených po Conterganu, který navíc pacientky braly dobrovolně, často si ho jako módní lék vyžadovaly (a některé dokonce, např. v USA nebo ve státech východního bloku, se k němu dostávaly ilegálně), vyvolal daleko rozsáhlejší sankce a politickou odezvu vůbec.
Faktem je, že dobře spravovaný stát by provedl zdarma detekci virového "spike proteinu", který zodpovídá za významnou část poškození zdraví "vakcínami", protože prodělání covidu jeho produkci buňkami lidského těla nevyvolá buď vůbec, nebo jen velmi vzácně.

Jiná příčina?

V podstatě si nelze dohledat v nějaké literatuře jinou reálnou příčinu tak silného poklesu porodnosti, a zejména ne v oblasti socioekonomické. Ve skutečnosti i ten vzestup porodnosti "Husákových dětí" byl do jisté míry fikcí. Propopulační opatření byla Husákem a spol. zavedena v době konce druhé demografické ozvěny první světové války, kdy tedy porodnost měla spontánně narůstat, protože se více lidí dostávalo do plodného věku. Narodili se totiž při vzestupu porodnosti ve 40. letech, který ještě paradoxně akcentovalo německé "totální nasazení". To se týkalo jen svobodných a kvůli němu mnoho mužů a žen uzavřelo manželství po relativně krátké známosti, a i jim se rodily děti. A to ještě je třeba připomenout, že devět měsíců po každé větší porážce Němců nastal u české populace "babyboom".
Nelze si tudíž představit, že by za nás působilo socioekonomické cosi tak výrazně ovlivňující porodnost jako zmíněné události.
Muselo by se tedy stát cosi velmi neobvyklého v oblasti základního výzkumu, aby takováto příčina byla nalezena a muselo by být velmi jasně doloženo, proč nebyla nalezena dříve.

Proč tedy "vakcína"

Je zde jasná statisticky významná souvislost, která v tomto případě nebude mít ani onen opačný vektor, tj. že by schopnost počít byla příčinou odmítání "vakcinace", jak se nám někteří lidé snaží namluvit. Dokonce i kdyby odmítání vakcín a děti byly vázány na životní styl, je silně pochybná představa, že by v době covidové došlo k nějakým drastickým změnám životního stylu a hodnotových postojů, které by takovýto efekt vyvolaly.
Dalším bodem je fakt, že "vakcína" může zasahovat do organismu, a to jak muže tak i ženy.
Vakcina nutí některé lidské buňky vytvářet spike protein viru, který je pro lidský organismus jedovatý. Otrava se může projevit mj. lokálním poškozením tkáně, v níž takovéto buňky vzniknou. Navíc, pokud funguje alespoň částečně správně, měly by takto postižené buňky být atakovány složkami imunitního systému a to poškození dané tkáně či orgánu dál zvyšovat může tedy proběhnout imunitní zásah proti vlastnímu organismu, což je silně nežádoucí jev. Pikantní je, že i některé buňky účastnící se imunity tento protein syntetizují a "vystavují" na svém povrchu. To může vést i narušení imunity (jedna část imunitního systému likviduje druhou).
Protože hodně postižení tohoto druhu se týká vazivových a svalových buněk, nelze se divit "blahému očekávání", že budou postiženy i pohlavní orgány, které z větší části tento typ buněk obsahují.
Výše uvedené by mohla být jedna z příčin, proč, respektive jakým mechanismem, by mohla "vakcinace" vyvolat snížení plodnosti.
Druhou možností je, že v souvislosti s modifikací činnosti imunitního systému dojde k narušení imunity, související s těhotenstvím. Je dobré připomenout, že oplozené vajíčko a buňky, které z něj rostou, nejsou imunologicky stejné jako buňky matčina organismu. V případě neošetření imunity by mohlo dojít k tomu, že by je matka odhojila jako špatně vybraný a manažovaný transplantát.
Aby se toto nestalo, vajíčko resp. rané embryo uzavírají s matčiným imunitním systémem jakýsi "imunologicky toleranční protokol", který způsobí, že organismus matky toleruje antigeny na povrchu zárodku a později placenty a plodových obalů. Pakliže se tento protokol uzavřít nepodaří, je vajíčko, ve stádiu moruly, kdy se snaží přirůst ke sliznici dělohy, odhojeno a potraceno. Jedná se o velmi raný potrat, který může být vnímán jen jako malá nepravidelnost cyklu a dokonce ani nemusí těhotenství dospět do stádia, v němž začínají být pozitivní těhotenské testy.
Stinnou stránkou tohoto procesu je možnost (naštěstí vzácná) přeměny raného embrya na zhoubný nádor, který je dlouhou dobu organismem ženy tolerován a velmi rychle se rozrůstá a metastázuje a má prognózu velmi závažnou až fatální.
Lze důvodně předpokládat, že "vakcinací" rozvrácená imunita nemusí být schopna takovýto protokol s raným zárodkem úspěšně uzavřít a že ve skutečnosti se u pozorované neplodnosti nejedná o neschopnost počít, ale neschopnost nosit zárodek a posléze plod.
Faktem je, že takovéto "jemnosti" se při dosti pochybném testování "vakcín" nikdy nesledovaly a lze důvodně předpokládat, že neexistovala možnost na ně při rychlotestech těchto prostředků přijít.
Zlý "antivaxer" JFK jr., kterého nabral D. Trump do týmu si tento titul vysloužil tím, že požaduje velmi důkladné a podrobné sledování vakcín právě proto, aby se nemohlo stát, že budou mít takto masívní výrobcem nepředpokládané a jeho testy neobjevené vedlejší účinky.
Důležité také je, že při očkování klasickou vakcínou, na bázi oslabeného nebo usmrceného původce infekce, případně příbuzným, ale málo patogenním, organismem (viz neštovice), případně směskou antigenů, syntetizovanou GMO, tento podnět projde prakticky celou kaskádou funkcí a regulací imunitního systému. Při tomto procesu může být na většině úrovní jeho působení zablokováno, pokud by se řídícím složkám imunity "něco nezdálo". Proto jsou tyto (opravdové) vakcíny daleko bezpečnější a negativních dopadů na zdraví mají daleko méně. A prakticky vždy je u nich cost (jejich negativní dopad na zdraví) výrazně nižší než benefit (škody, kterým je zabráněno).
Někdy dokonce výrobci "moderních" vakcín argumentují menší reakcí na vakcinaci. Nicméně je prokázáno, že takovéto vakcíny vytvářejí slabší imunitu a na kratší období (zatímco klasické, po nichž bývá zvýšená teplota, bolest v místě vpichu, nespavost, nechutenství a případně další několik dnů trvající potíže, zanechávají imunitu silnou a dlouhodobou, často doživotní.
Z tohoto důvodu také sílí hlasy pro to, aby mRNA "vakcíny" byly alespoň dočasně zakázány, dokud nebude možné garantovat a nastavit jejich vyšší bezpečnost a absenci neočekávaných vedlejších dopadů. Řekněme si to upřímně, klasická vakcína funguje srovnatelně s tím, jako když na trezoru nastavíme správné heslo a otevřeme ho pasentním klíčem, zatímco mRNA "vakcíny" se chovají spíš jako hasák nebo autogen.
Mimochodem, ve sbírce sovětských SF povídek, vydané v roce 1962, "Třetí povídky z vesmíru", vyšla povídka A. Gromovové "Glegy", pojednávající o tom, jak vládnoucí třída na exoplanetě využila epidemii, kterou sama rozšířila, k naprosté totalizaci společnosti. Když jsem ji po létech četl (pamatoval jsem si její přibližný obsah z doby, kdy jsem ji četl asi jako desetiletý žáček), byl jsem téměř fyzicky zhnusen tím, jak s až mrazivou přesností predikovala současné "konspirační teorie" kolem covidu. A asi se těžko dá povídka z raných 60. let nebo konce 50. let (doby postupné likvidace kultu osobnosti v SSSR) považovat za současnou "ruskou konspiraci". Dost by mě zajímalo, zda by měl někdo dostatek odvahy tuto povídku dnes oprášit a vydat.

Lze tedy konstatovat, že existují dostatečné předpoklady toho, že by mohly mRNA "vakcíny" doopravdy vyvolat různými cestami neplodnost, a že k případnému vyvrácení této možnosti by muselo dojít opravdu vědeckými postupy (které jsou k dispozici) a ne žvaněním politiků, napojených na farmaceutické firmy, případně s máslem na hlavě z dob covidového teroru.

čtvrtek 5. prosince 2024

Proč neuzavírat smlouvu s Vatikánem

Vládní papaláši a papalášky podepsali smlouvu s Vatikánem, která vytváří jakési exkluzívní postavení pro Římskokatolickou církev a staví její vyznavače nad "podlidi", kteří jí hlásanou formu náboženství nevyznávají. Naštěstí ještě nebyla schválena našimi zástupci.

Obecný problém

Obecný problém veškerých takových textů spočívá v tom, že pokud hlásají něco, co je součástí našich zákonů, pak jsou zbytečné, a pokud hlásají cosi jiného, jsou potenciálně škodlivé. Dokonce i když posílíme mezinárodní smlouvu na úroveň zákona, nastane právní nerovnost mezi občany, na něž se tato smlouva vztahuje, tedy římskými katolíky, a všemi ostatními.
Zbystřit pozornost by ovšem měli i ti z římských katolíků, kteří vyznávají určitou umírněnost a toleranci, tedy cosi, co je v hrubém rozporu s římským katolicismem v jeho fundamentální podobě. Mohlo by se jim snadno stát, že budou naháněni na náboženské úkony, jako jsou mše a zpovědi, mohlo by se snadno stát, že pro jejich děti bude najednou náboženství ve škole povinné, a mnoho dalších nepříjemných věcí, které si nyní nepřipouštějí, protože v dosud sekulárně orientovaném státě mají svobodu se jich účastnit, nebo je ignorovat.
Zcela jistě znamená tato smlouva hrozbu pro všechny ty, kteří toto náboženství nevyznávají, ať už patři k vyznavačům něčeho jiného (od konkurenčních křesťanských církví až po "pohany"), nebo mají k náboženství nulový vztah (ateisté, apateisté, agnostici apod.). Hrozí jim, že je tato smlouva učiní občany nižšího řádu, tedy jakési "podlidi", jak to známe např. z nedávné historie našich západních sousedů.

Trocha historie

Zcela jistě je důležité vědět i to, že křesťanství obecně (v době před nástupem reformace), a římský katolicismus zvláště (a později, když už tu měl konkurenty), nikdy nepůsobilo v naší historii pozitivně. Naše země šla nahoru vždy v dobách, kdy zde křesťanství mělo jen slabý nebo žádný vliv. Naopak, v dobách upevnění moci nejprve křesťanství a posléze i římského katolicismu naše země vždy stagnovala a byla sužována nejrůznějšími problémy.
Náš stát byl založen v dobách "pohanských" a je otázka, zda by v pokřesťanštěné střední Evropě vůbec mohl vzniknout, nebo bychom byli zardoušeni a zgenocidováni jako Polabští Slované, jejichž zbytky, prakticky stoprocentně poněmčené, žijí v sousedním Německu jako občané druhé kategorie, nucení se stydět za svůj negermánský původ.
Také nárůst moci našeho státu se odehrával v době, kdy zde křesťanství ještě nebylo "státem ve státě" a osoby, které se o něco takového pokoušely, jako např. sv. Vojtěch, skončily špatně, a někdy jako on i s celými rodinami.
Jakmile se u nás dostalo křesťanství k moci, nastala jakási stagnace, která např. zabránila pozdním Přemyslovcům v dalším růstu státu a upevňování jeho vnitřní jednoty. Karel IV sice byl silně křesťanský panovník, ale snažil se o "křesťanství pro stát", kvůli čemuž se nakonec rozešel i se svým přítelem z mládí, který se stal papežem. Navíc v křesťanství už za něj vznikaly krizové jevy, které vedly později k rozvoji reformace. Lucidnějším myslitelům bylo jasné, že křesťanství v té podobě, jaká byla oficiálně jeho centrem prosazována, je odsouzeno k zániku.
O vystoupení Jana Husa málokdo ví, nebo chápe, že jak on, tak i kostnický koncil se snažili vlastně o to samé: o jakousi nápravu církve, která už byla příliš zparchantělá i podle gusta vysoce postavených prelátů. Nicméně koncilu šlo jen o jakési kosmetické úpravy, které by se nedotkly oné podstaty církve, která k onomu zparchantění vedla, zatímco Jan Hus (a jeho následovníci, ale i předchůdci) se snažili o takové úpravy církve, které by dlouhodoběji podobnému jevu zabránily. Z trochou zjednodušení a abstrakce se dá říct, že koncil si počínal o něco umírněněji než Gorbačov v reformě socialismu, zatímco Hus a jeho následovníci byli o něco radikálnější než Jelcin, případně se rovnali některým radikálním proudům Pražského jara 1968.
A k výše uvedenému si dovolím ještě poznámku, že koncil reagoval na kritiku od Husa a jeho přívrženců velmi podobně, jako reagují na kritiku dění v EU Evropská Komise a její pohůnci, akorát nepoužíval termíny jako "ruský šváb", "dezolát" nebo "Putinův agent", ale spokojil se s univerzálnějším "kacířem".
Faktem také je, že po ukončení náboženských válek, kdy římský katolicismus byl ohněm a mečem donucen k mírové toleranci jinověrců, nastal u nás v podstatě zlatý věk hospodářské prosperity a růstu obyvatelstva, nejen kvantitativního, ale i kvalitativního.
Jistěže za to nemohla jen ona náboženská tolerance, ale i výrazné oteplení klimatu na teploty, jaké v současnosti ještě nedosahujeme. Byly popsány (v kronikách a listinných materiálech) roky bez zimy a s teplým obdobím tak dlouhým, že se z jednoho pole daly sklidit dvě úrody obilí v jednom roce. Nicméně náboženská tolerance a určité "mírové soutěžení" vedly např. k vysoké úrovni gramotnosti obyvatelstva. Gramotná byla i část vesničanů a ve městech byli gramotní téměř všichni usazení měšťané. I to přispívalo k hospodářské prosperitě státu.
Naopak, léta rekatolizace (během níž římskokatolická církev získala prakticky totalitní kontrolu nad společností) byla spojena s totálním hospodářským úpadkem, drastickým úbytkem obyvatelstva, chudnutím téměř všech vrstev společnosti a drastickým omezením gramotnosti.
Nápravu provedl až absolutistický stát, v němž Marie Terezie zavedla povinnou školní docházku, proti odporu římskokatolické církve. Teprve poté mohlo dojít k hospodářskému vzestupu, který nakonec vedl k relativnímu zbohatnutí chudších vrstev a spolu se zrušením "člověčenství" za Josefa II to nakonec vedlo i k fenoménu Národního obrození. Opět, přes nezpochybnitelnou existenci vlasteneckých římskokatolických knězů, byla to světská moc, dominující nad mocí římskokatolické církve, která k takovému pozdvihnutí státu i jeho obyvatel vedla (a vedla i ke stažení českého národa z hrobníkovy lopaty). Pochopitelně, hlavní motivací Marie Terezie byla skutečnost, že gramotní pruští vojáci (protestantští) válcovali její negramotné (římskokatolické) vojáky, protože gramotného vojáka je prostě možné vycvičit snadněji (tedy i levněji), rychleji a lépe.

Hodnocení katolicismu

Je mi velice líto, křesťané si zde vždy počínali podobně jako Talíbové v Afghánistanu. Zničili velké množství kulturních památek, protože byly vázány na předkřesťanská náboženství. Dnes by, pochopitelně, měly cenu podstatně vyšší než jakákoli památka křesťanská, nacházející se na našem území.
Katolíci, zejména za rekatolizace, si počínali naprosto stejně. Zničili řadu památek, majících vztah k protestantismu. Vyštvali ze země kolem 1/3 obyvatel, což nezvládli ani nacisté s komunisty dohromady. Vždy si počínali naprosto amorálně, s představou, že oni mají jakousi "vyšší" pravdu, jíž musí být vše podřízeno, ostatně stejně, jako později nacisté nebo komunisté a dnes různé pochybné aktivistické a nátlakové skupiny.
Vedoucí činitelé římskokatolické církve se sice formálně a bez jakéhokoli nadšení za některé zločiny, spáchané jejich předchůdci, omluvili, ale nikdy ani žertem nenaznačili, že by třeba mohli nějak napravit jimi napáchané škody. Například zpřístupněním v sekulární sféře totálně vyhlazených protestantských a jiných "kacířských" spisů z vatikánských archivů.
Faktem je, že škody, které zde římskokatolická církev napáchala v dobách, kdy je páchat mohla, jsou obrovské. Např. zavraždění cca stovky lidí v šumpersko - velkolosinských čarodějnických procesech a zmocnění se jejich majetku se dá vyčíslit sumou řádově ekvivalentní tomu, co římskokatolická církev dostala v rámci "restitucí" (proto jsem také silně proti nim, ti zločinci si tu prostě nakradli dost). Asi by také nebyl problém vyčíslit podle zachovaných seznamů cenu římskokatolickou církví zabavených a zničených knih (podle cen, dosahujících na různých aukcích; pochopitelně redukovaných o jejich vyšší počet na trhu), a opět bychom patrně dospěli k tomu, že nedlužíme my Římskokatolické církvi, ale Římskokatolická církev nám, a hodně.

Zmínka o svátcích

Je třeba si uvědomit, že Vánoce, ani Velikonoce nejsou křesťanskými svátky. Obojí slavili už první neolitičtí zemědělci, kteří k nám přišli poté, co jejich původní vlast, nynější dno Černého moře, zaplavila voda po protržení Dardanel a zemědělce odtud vyhnala i s legendou o potopě světa, která se pak rozšířila se zemědělskými populacemi po Evropě i části Asie.
Vánoce byly a jsou svátek slunovratu. Obdobím, kdy sice začíná astronomická zima, ale Slunce vychází i zapadá stále severněji a v poledne kulminuje stále výš a je předzvěstí příchodu teplého období roku a konce zimního strádání. Velikonoce jsou oslavou onoho nástupu tepla, objevení se prvních poživatelných zelených rostlin, rození mláďat a kladení vajec.
Oběma těmto obdobím přidělilo křesťanství svou legendu o patrně v reálu neexistujícím Kristovi. Josef a Marie se nemohli setkat v období zimního slunovratu na sčítání lidu, protože Řím, relativně rozumně spravovaný, na toto pro cestování nejméně vhodné období sčítání lidu nesvolával (prvotní křesťané také slavili Kristovo narození až někdy z jara). Kristus měl být ukřižován o Pesachu, který se s křesťanskými Velikonocemi rovněž míjí (bývá dříve, protože v jižněji položené Palestině nastává teplé období roku také dříve než v Evropě).
Ozdobený stromeček a velikonoční mrskačka patří opět k pohanským zvykům. V předkřesťanské Evropě byly zdobeny stromy na oslavu pohanských bohů a něco podobného následně křesťanství až do 19. století pronásledovalo a trestalo. Teprve až ztratilo moc, objevily se vánoční stromečky, nejdříve v Německu, ale rychle se rozšířily po celé euroatlantické civilizaci.
Mrskačka o Velikonocích byla zase spíše oslavou plodnosti. Skutečně existují ženské nemoci, spojené s neplodností, které mrskání přes zadek a jiné choulostivé partie pokud ne úplně vyléčí, pak alespoň způsobí, že následné radovánky jiného druhu mohou skončit otěhotněním. A těhotenství některé z oněch chorob může skutečně vyléčit (ještě za mých studií se takto postiženým ženám doporučoval sňatek v co nejnižším věku a pokud možno okamžité "snažení se" o potomstvo).
Rovněž je běžně známo, že řada křesťanských světců a mučedníků byla vymyšlena (zmanipulována) a uctívána jen proto, aby byla překryta pohanská božstva či jejich svátky, spadající do daného období.

Křivení historie

Patrně největším zločinem křesťanů a jejich vůdců bylo zfalšování evropské historie. Byly prakticky vymazány vzpomínky na skutečné historické události a překryty kronikářskými výmysly (což jsou i Kosmova "bájná vyprávění starců"). Křesťané toto nemohli provést ve Středomoří, protože tam některé historické události byly popsány "pohany" paralelně s biblickými texty, ale Evropa severně od Alp má vymazán starověk a na pravěk navazuje až středověk a hiátus mezi nimi byl zčásti ignorován, zčásti zaplněn bezcennými konfabulacemi.
Faktem je, že ze severní strany Alp vyrazili do Řecka Dórové, aby zlikvidovali krétsko - mykénskou civilizaci, a veškeré stopy po této dějinné události první třídy byly vymazány.
V době Trójské války na severu Německa, blízko hranic s Polskem, byla svedena bitva o most přes řeku Tollense, po níž zůstaly stovky (minimálně) nebožtíků z obou stran konfliktu, kteří skončili v bahně řeky a tím se dochovali. Komu se tohoto "štěstí" nedostalo, nezůstal nám zachován. Stejně tak není jisté, zda některá depota koster a zbraní v říčním bahně nebyla při tisícileté historii změn koryta řeky zničena. Z těchto důvodů mohlo být těch padlých i o hodně víc než tisíc.
Všichni padli v jednom dni, a patrně jen v rámci několika hodin. Byla to tedy řež, srovnatelná s nejdrsnějšími útoky na bodák za první světové války a patrně ani Homérovi hrdinové takto intenzívně pod hradbami Tróje nikdy nebojovali.
Podle analýz koster (zdaleka ne všechny jsou hotové) byl mezi padlými (zatím) identifikován jeden Knovízan. Příslušník kultury, která žila na území dnešní ČR a z níž (splynutím s dalšími etniky) vznikli Keltové, jejichž geny pronikly až k nám. Dá se tedy říci, že pokud zemřel bezdětek, tak mohli být mezi našimi předky jeho rodiče či prarodiče, pokud se tam vypravil vylepšit žoldem a válečnou kořistí ekonomiku rodiny, mohou mít někteří z nás mezi svými předky přímo jeho.
Analýza koster také ukazuje, že se patrně jednalo o lidi, kteří často bojovali, a to i po zraněních, která se našla, zhojená, na jejich kostře. Patrně se tedy jednalo o profesionální bojovníky, jakési starověké žoldáky. Asi desetinu padlých tvořily ženy s podobnou historií opakovaných zranění, což dokazuje, že to nebyly žádné "matrace", ale plnohodnotní bojovníci.
Příznivce drsného barbara z Cimmerie může potěšit to, že část bojovníků byla vyzbrojena dřevěnými palicemi, sice ne tak velkými, jako ve filmu Barbar Conan, ale "rozlousknout" se s nimi hlava asi dala.
Zvěsti o skutečné válce, jíž se účastnili lidé pomalu z celé severní poloviny Evropy, byly ovšem šiřiteli křesťanství vymazány. Podle nich obyvatelé Evropy žili obžerstvím a nevázaným sexem a čekali, až je přijdou spasit křesťanští misionáři.
Tento nález ukazuje, že Evropa na sever od Alp se daleko spíše podobala tomu, co bylo od nich na jih, než fantasmagoriím profesionálních historiků, šířících představu o rozptýlené populaci v jednotlivých vesnicích s absencí jakékoli centrální moci. Je to ošklivé, ale vize R. E. Howarda (autor Conana) jsou patrně tehdejší realitě daleko blíž než výmysly historiků.
A o této historii jsme neměli nic vědět.

Naše vláda

Je mi líto, ale naše vláda opravdu nemá mandát na to, aby uzavírala pochybnou smlouvu, která bude jednostranně zlepšovat postavení římskokatolických křesťanů proti všem ostatním občanům (a také nic takového před volbami neavízovala). A bude tedy vytvářet nerovnost mezi občany, tedy přesný opak demokracie. Je to úplně stejné, jako kdyby vláda uzavřela smlouvu s Moskvou, týkající se prorusky orientovaných občanů, a nějakým způsobem je zvýhodňující.
Už jsme si užili toho, že na základě náboženského přesvědčení soudruha premiéra (schválně používám toto slovo, protože se chová stejně jako papalášové před rokem 1989), bylo zamítnuto manželství pro G a L páry aby z nich dále byli občané druhé kategorie, protože nežijí podle křesťanské víry (navíc římskokatolické verze, protože některé protestantské církve sňatky G a L osob posvěcují).
Je mi líto, tento stát by měl být demokratický, a tudíž by se vláda měla rozhodovat podle mínění těch cca 2/3 až 3/4 občanů, kteří tyto sňatky, zrovnoprávňující G a L osoby se zbytkem populace, v průzkumech veřejného mínění podpořili. A pokud se soudruhům a soudružkám ta vysoká podpora nezdá, tak ať na toto téma vypíší referendum.
Rozhodně nestojím o to, abych byl hříčkou jakýchsi pochybných náboženských fanatiků, kteří se chovají stejně, ne-li hůře, jako komunističtí ideologičtí fanatici před listopadem 1989. Z těchto důvodů je pro mě tato vláda absolutně nevolitelná (resp. strany, které ji podporují), i kdyby se jinak chovala jako hejno andělů a 24 karátových světic. Což se rozhodně nechová.

Smlouva s Vatikánem je tedy zcela jednoznačně ohrožením demokracie (jako ostatně mnohé další aktivity této vlády). Je plivnutím do obličeje všem občanům, kteří tuto verzi křesťanství nevyznávají (tj. většině). A pokud ji soudruzi spytlíkují, bude naprosto správné volit strany, jejichž zástupci přislíbí její vypovězení.

neděle 1. prosince 2024

Opravdu potřebujeme Istanbulskou úmluvu?

Soudružka vládní zmocněnkyně pro lidská práva, Klára Šimáčková Laurenčíková, se nám opět snaží vnutit Istanbulskou úmluvu. Počíná si tak, jako by bez ní tu všechny naše ženy měly zhynout na bezbřehé násilí.

Realita

Evropská Unie provádí průzkumy násilí na ženách. Bohužel, nepodařilo se mi nalézt čerstvější materiál než z roku 2014, tedy 10 let starý. Respektive existují i novější, ale jsou presentovány tak, že se z nich nedají vytáhnout vstupní data, použitelná pro nějakou rozumnou analýzu.
Vzal jsem tedy za vděk tímto materiálem a dále si doplnil z Wikipedie informaci o signování či nesignování oné úmluvy. Problémem je opět to, že patrně žádný stát EU tuto úmluvu v roce 2014 neměl ratifikovanou a data podpisů a ratifikací sehnatelná nejsou. Z uvedené práce jsem vytáhl položky "násilí od jakékoli osoby" (str. 19 a 20) a "sexuální obtěžování", které jsem musel vytáhnout z grafu (str. 31), protože tabulku samotných číselných hodnot v práci nemají.

Co jsem udělal

Vytvořil jsem bázi, v níž každý stát EU má jeden řádek, obsahující jeho zkratku (pod níž figuruje v onom průzkumu EU) a plný název, "A" nebo "N" a poté čísla, charakterizující v průzkumech EU míru násilí a míru sexuálního obtěžování. Položky jsou odděleny středníkem.
Tuto tabulku jsem uložil jako samostatný textový soubor IU.csv

"AT Rakousko";"A";20;15;
"BE Belgie";"A";36;30;
"BG Bulharsko";"N";28;14;
"CY Kypr";"A";22;14;
"CZ Česko";"N";32;21;
"DE Německo";"A";35;22;
"DK Dánsko";"A";52;37;
"EE Estonsko";"A";33;16;
"EL Řecko";"A";25;15;
"ES Španělsko";"A";22;18;
"FI Finsko";"A";47;23;
"FR Francie";"A";44;30;
"HR Chorvatsko";"A";21;17;
"HU Maďarsko";"N";28;18;
"IE Irsko";"A";26;19;
"IT Itálie";"A";27;18;
"LT Litva";"N";31;9;
"LV Lotyšsko";"N";39;14;
"LU Lucembursko";"A";38;25;
"MT Malta";"A";22;20;
"NL Nizozemsko";"A";45;32;
"PL Polsko";"A";19;11;
"PT Portugalsko";"A";24;15;
"RO Rumunsko";"A";30;11;
"SE Švédsko";"A";46;32;
"SI Slovinsko";"A";22;11;
"SK Slovensko";"N";34;29;

Technická poznámka: Pokud by si to někdo kopíroval, patrně dojde k přeměně "klávesnicových" uvozovek na uvozovky, používané v knižních textech. Pak bude zapotřebí je funkcí "vyhledej a nahraď" přeměnit zpět. To se týká i některých následně uváděných příkazů jazyka R.
Druhou věcí je, že na jiných operačních systémech než je Linux, na němž pracuji já, se R může chovat trochu odlišně.


Jak jsem to hodnotil

Použil jsem jazyk R. Jeho konzolu jsem spustil v adresáři s databází a příkazem
base<-read.table("IU.csv",head=FALSE,sep=";")
načetl její obsah do položky base.
Poté jsem si vytvořil pomocnou databázi o jednom sloupci s "A" nebo "N" států, které ratifikovaly či neratifikovaly Istanbulskou úmluvu. Mohl bych také použít booleovskou proměnnou s hodnotami TRUE nebo FALSE, ale z jiných jazyků jsem zvyklý na ta písmena.
IU<-base[,2]
Následně jsem vytvoří obdobnou tabulku, obsahující čísla, odpovídající míře násilí v jednotlivých státech
Nasil<-base[,3]
vytvoří obdobnou tabulku, obsahující čísla, odpovídající míře násilí v jednotlivých státech
Příkazy
NasilA<-Nasil[IU=="A"]
a
NasilN<-Nasil[IU=="N"]
vytvoří dvě dílčí tabulky (řady čísel) charakterizující násilí vůči ženám pro země, které ratifikovaly a neratifikovaly IÚ.
Příkazem
wilcox.test(NasilA,NasilB)
Jsem vypočetl Wilcoxonův test, porovnávající tyto dvě řady čísel a vhodný pro položky, které nemají Gaussovo rozdělení. Ten vychází statisticky nevýznamný, přičemž průměr NasilA je 31,24 a pro NasilB 32. Test hklásí, že pro tak malý počet čísel není hodnota p exaktní
Poté jsem obdobným postupem vytvořil tabulku pro sexuální obtěžování
Obtez<-base[,4]
Opět jsem ji rozdělil podle ratifikace či neratifikace IÚ
ObtezA<-Obtez[IU=="A"]
ObtezN<-Obtez[IU=="N"]
a otestoval Wicoxonovým testem
wilcox.test(ObtezA,ObtezB)
Tento test vychází opět statisticky nevýznamný, přičemž pro země, které ratifikovaly IÚ vychází průměr 20,52 a pro neratifikující 17,5 (čím vyšší číslo, tím vyšší míra obtěžování), i se stejným upozorněním na malost databáze.

Nad výsledkem

Bohužel, s výjimkou Turecka přistoupily další státy k této úmluvě až po roce 2014, takže můžeme hodnotit jen stav násilí na ženách před přijetím této úmluvy. Druhým zádrhelem je, že z novější doby než je rok 2014 nejsou dostupná data. OSN sice blekotá, že "každých deset minut je zavražděna jedna žena", ale data, z nichž to má plynout, nezveřejnila, takže je možné, že si to soudruzi jen vycucali z palce.
Hodnotíme tedy vlastně to, zda se nějak lišilo násilí u států, které jsou k této úmluvě vstřícné, a států, které ji odmítají. Nicméně jsem toho názoru, že i toto hodnocení má jakýsi smysl.
Faktem rovněž je, že zcela jistě už původní čísla (položky Nasil a Obtez) mohou být ovlivněna kulturními rozdíly mezi jednotlivými státy a čísla v tabulce jsou tudíž zpochybnitelná, nic lepšího však není.
Zcela jistě můžeme vyslovit údiv nad tím, že EU ani nemá k dispozici, kromě nějakého obecného plácání, data novější než je ten rok 2014. A je otázka, zda je vůbec ochotna podobnou studii, jaká existuje pro uvedený rok zopakovat. To samé se ostatně týká i OSN.
Jednoznačně nad jedinými veřejně dostupnými čísly vyšlo, že ani u sexuálního obtěžování, ani u násilí neexistuje statisticky významný rozdíl mezi státy, které Istanbulskou úmluvu ratifikovaly a které ne. Jinými slovy, není rozdíl v tom, zda je v daném státě politická atmosféra příznivá vůči přijetí této úmluvy nebo ne, a mírou násilí na ženách v těchto státech. Z tohoto důvodu je naprostý nesmysl zaplevelovat náš právní řád dalším svinčíkem.
Jistěže se můžeme pozastavit i nad tím, že ve státech, které podepsaly a ratifikovaly Istanbulskou úmluvu, jako je Belgie, Francie, Německo, Nizozemí či Španělsko se vcelku běžně a za lhostejného přístupu úřadů provádí ženská obřízka (kterou EU pro jistotu nesledovala, alespoň ne zvlášť), zatímco v zemích, které tuto úmluvu neratifikovaly, nikoli (možná s výjimkou turecké menšiny v Bulharsku).
Ratifikace této úmluvy by měla význam pouze tehdy, pokud by se prokázalo, že ve státech, které ji ratifikovaly, skutečně existuje menší míra násilí na ženách, a že je zde prokazatelná příčinná souvislost. Případně by musel být doložen statisticky významný pozitivní trend po jejím přijetí u statisticky významného počtu států. Zastánci tohoto aktu nic takového ovšem prokázat nemohou (už proto, že pokud by mohli, dávno by tak činili). A na tvrzení, že to musíme mít také, když to mají jiní, je známá odpověď otázkou: "Pepíčku, když Pavlík skočí z okna, skočíš taky?".
Navíc vše, co tato úmluva přináší pozitivního, v našem právním řádu dávno máme, některé paragrafy na toto téma jsme podědili dokonce už od Rakousko - Uherské monarchie. A je naprostý nesmysl mít ty samé věci ošetřeny paralelně v systému zákonů dvakrát, navíc s mírně odlišnými formulacemi. I tak je náš právní systém nepřehledný a rizikový z hlediska jeho pýthičnosti (včetně nejrůznějších vnitřních rozporů).
Statistický test nad jedinými dostupnými daty nám naprosto jasně předvedl, že opravdu není sebemenší důvod uvedenou úmluvu přijímat.
Celé to vzbuzuje podezření, že tato pochybná úmluva má být trojským koněm pro zavedení zcela pavědeckého termínu "gender" do naší legislativy (pavědeckého proto, že na rozdíl od termínu "pohlaví" není exaktně definován, genderismus je jen jakási moderní obdoba lysenkismu).

Nad dostupnými daty tedy nelze prokázat vliv Istanbulské úmluvy (a její ratifikace) na míru násilí vůči ženám v daném státě, a tudíž je naprostý nesmysl ji přijímat. Nic strašného se nestane už proto, že to podstatné a přínosné z ní máme v našich zákonech zakomponováno už dávno.