Metody detekce a analýza zdravotního stavu populace
Zdravotní stav populace je hromadný jev, který detekujeme a analyzujeme metodami epidemiologie a matematické statistiky.
Vztah mezi epidemiologií a statistikou
Statistika představuje skupinu matematických algoritmů, které popisují zpracování velkých souborů čísel (jednoho nebo více současně) tak, aby výsledkem byla pravděpodobnostní analýza.Epidemiologie představuje soubor postupů, jak tyto datové soubory získat, a jaké testy na ně nasadit, aby z toho vylezly smysluplné výsledky.
Statistika je tedy jakýsi nízkoúrovňový nástroj a zpravidla byla vyvinuta "na míru" epidemiologickým problémům různého druhu.
Soubory
V naprosté většině případů nepracujeme s kompletními soubory, ale s výběry, které by měly být reprezentativní. V teorii to znamená, že každý člen sledované populační skupiny by měl mít stejnou pravděpodobnost do výběru "spadnout".Tohle je v praxi velmi obtížné a nákladné. Pro ilustraci: Některé agentury na průzkumy názorů a postojů populace (teď před volbami se setkáváme s jejich výsledky častěji coby s odhady voličských preferencí) profesionálně dodávají seznamy lidí, které jim spadnou do lege artis provedeného populačního výběru. Dle náročnosti zadaných kritérií si berou stovky až tisíce od jednoho respondenta. Z toho vidíme, že takovýto výběr je extrémně náročný, mohou si ho dovolit jen nejbohatší organizace.
V praxi, a zejména v akademické sféře, se setkáváme (od studentských prací až po běžné grantové výzkumy) s výběry kvasináhodnými, u nichž vždy musí být diskluse o možných rozdílech oproti výběru "ideálně náhodnému".
Exitují i další výběry. Např. při stratifikovaném náhodně vybereme zástupce definovaných populačních skupin a dílčí výsledky přepočteme na jejich zastoupení v celé populaci (případně s extrapolacemi).
Studie
Nejjednodušší typ je studie deskriptivní, mechanicky popisující výskyt jednotlivých jevů v populaci. Jsou velice důležité, protože bez znalosti těchto základních informací nejsme s to regulérně naplánovat studie vyššího typu.Analytické studie se zabývají vztahy mezi jevy v populaci. Ty mohou být velmi primitivní (např. porovnání BMI /marker obezity/ žáků dvou různých škol v různých typech lokalit) i velmi sofistifikované (např. mnohorozměrná multifaktoriální analýza vlivu jednotlivých faktorů na nějaký ukazatel zdraví, třeba výskyt nějaké nemoci). Těm studiím, které analyzují populaci v daném čase a časový faktor je nezajímá, říkáme průřezové.
- Časově závislé analytické studie jsou dvojí, prospektivní a retrospektivní.
- V retrospektivních studiích zjišťujeme, co se stalo v minulosti. Např. srovnáváme minulý životní styl pacientů s určitou chorobou s kontrolou (věk, pohlaví, profese atd.), která tuto chorobu nemá.
- V prospektivních studiích naopak sledujeme velmi početnou skupinu lidí průběžně a potom můžeme dodatečně analyzovat, jak se lišil životní stal apod. lidí, kteří danou chorobu v určitém věku již měli, proti těm, kteří ji (zatím) nedostali. Takovéto skupině se říká kohorta a alternativní název pro tento typ studií je studie kohortová.
- Studie případů a kontrol jsou organizovány pro relativně vzácná onemocnění. Při přijetí takovéhoto pacienta se k němu vybere kontrola, odpovídající co nejvíce zadaným parametrům (pohlaví, věk, profese atd.) a z dat případů a kontrol se vytváří databáze, kterou čas od času projede nějaký počítačový program a hledá tam statistickými testy nějaké rozdíly. Kontrol může být i více současně ("dvojníci" podle různých kritérií).
- Klinické (intervenční, experimentální) studie jsou v podstatě pokusy na dobrovolnících a zpravidla nezjišťují zdravotní stav populace, ale např. se jimi porovnává účinnost různých léčebných metod a léků mezi sebou.
Znaky
Kritériem zdraví podle WHO je stav plné tělesné, duševní, duchovní a sociální pohody.Je to definice velice široká a zcela jistě opravdu pokrývající celou škálu zdraví a jeho projevů a důsledků. Problém spočívá v obrovské nekonkrétnosti a zatížení subjektivním názorem vyšetřovaného i vyšetřujícího. Nedá se nijak matematicky analyzovat.
Z tohoto důvodu se používají znaky, charakterizující buď nějakou stránku zdraví nebo nějakou stránku zdravotního rizika. Tyto znaky mohou být:
- numerické (výsledek nějakého vyšetření)
- pořadové (škála větší až menší, nemusí existovat rovnoměrnost rozdílů mezi body na ní)
- kvalitativní (různé možnosti, které se nedají škálovat, např. krevní skupiny, typ typického způsobu dopravy do zaměstnání apod.)
- někdy se zvlášť uvádějí znaky logické (dá se k nim přihodit i pohlaví, byť studenti často vyrobí pohlaví 6 i více - M, m, Z, z, Ž, ž a někdy i F a f). Dosud se používají potomci programů, jejichž starší verze tyto znaky opravdu ukládaly do jednoho bitu
Následně se znaky (jejich hodnoty) zpracovávají metodami matematické statistiky. Z této statistiky u jednodušších testů vyjde jako výsledek hodnota p, která představuje (vyjádřena jako procento nebo jako zlomek jedničky) "prostor pro náhodu", tady s jakou pravděpodobností by takovýto soubor hodnot vznikl náhodně.
Nikdy není zaručeno, že skutečně nejde o zcela náhodně vyšlý a v reálu neexistující vztah. Na druhé straně může jít i o vztahy zprostředkované něčím, co bylo při plánování studie opomenuto.
Statistický vztah nám také neurčuje směr závislosti, příklad s tuberkulózní krávou a laktací viz Intermezzo 1 ze 6. 1. 2016.
(pokračování)
Žádné komentáře:
Okomentovat